logo
Salon w Jaśle oraz Krośnie
Masz pytanie? Zadzwoń!

Co to są szyby samoczyszczące?

21 Lutego 2023

Mycie okien to zadanie, którego prawdopodobnie nie lubi większość z nas. Utrzymanie okien w czystości nie jest łatwym zadaniem. Deszcz, zacieki, kurz i inne zabrudzenia sprawiają, że okna przestają być przejrzyste i wymagają czyszczenia. Na wieść o samoczyszczących oknach z zdziwienia otwierają się usta… Czy istnieją okna, które myją się same? Zapraszamy do przeczytania artykułu. 

Kilkanaście lat temu okna samoczyszczące można było uznać za wymysł, który nie będzie istniał w rzeczywistości. Jak dzisiejsze czasy pokazują, jest jednak inaczej, a na rynku znajdziemy produkty, które oznaczone są jako okna samoczyszczące, a dokładniej szyby samoczyszczące. Na czym polega ten wynalazek?

 

Co to jest szyba samoczyszcząca i jak działa?

Sekret szyb samoczyszczących to specjalna powłoka, która umożliwia samooczyszczanie się szkła. Dzieje się to za sprawą promieni słonecznych oraz deszczu. Cały proces można podzielić na dwa etapy. W pierwszej kolejności dzięki specjalnej powłoce i promieniom słonecznym, zanieczyszczenia organiczne, które znajdują się na szybie, stają się łatwiejsze do usunięcia (rozkładają się). Następnie dzięki właściwości szkła samoczyszczącego - hydrofilności, brud może w łatwy sposób zmyć się z powierzchni okna za pośrednictwem deszczu. Struktura szyby sprawia, że krople deszczu rozkładają się na szybie, tworząc równomierną powłokę, nie pozostawiając zacieków.

 

Gdzie stosuje się szyby samoczyszczące?

Najczęściej rozwiązanie to stosuje się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużymi przeszkleniami np. w biurowcach, gdzie ręczne czyszczenie okien wymaga wiele wysiłku i czasu. Zastosowanie samoczyszczących szyb w domach prywatnych jest również popularne - nic nie stoi na przeszkodzie, by ich używać. Jest także równie popularnie - szczególnie w oknach dachowych, gdzie ich mycie jest utrudnione. Szyby samoczyszczące nie różnią się wizualnie od tradycyjnych szyb. Montaż również jest taki sam.

 

Czy warto zamontować szyby samoczyszczące?

Szyby samoczyszczące są obecnie często stosowane zarówno dla osób prywatnych, a także dla wysokich budynków z wieloma przeszkleniami. Oprócz właściwości, które pozwalają na zachowanie czystości okien mają inne zalety. Są one przyjazne dla środowiska, a także zmniejszają osiadanie pary wodnej na szybie.

 

szyby samoczyszczące

 

O czym warto pamiętać przed zakupem okien z szybami samoczyszczącymi?

Warto pamiętać o tym, że ten typ szyb będzie się najlepiej sprawował, gdy okna będą usytuowane w nasłonecznionym i niezadaszonym miejscu. Żeby właściwości szyb były wykorzystywane, muszą mieć one dostęp do promieni słonecznych, także do wody - deszczu. Musimy również pamiętać o tym, że nie wszystkie zabrudzenia zostaną usunięte. Okna będą również wymagać mycia, jednak nie aż tak częstego.