Facebook
logo
Salon w Jaśle oraz Krośnie
Masz pytanie? Zadzwoń!

Co to jest ciepły montaż?

27 Stycznia 2023

Wybranie nowych okien do domu to nie lada wyzwanie. Na rynku znajdziemy bardzo wiele różnych modeli okien. Te zaś oznaczane są różnymi znakami i właściwościami, które opisują dane parametry okien. Jeżeli jednak wybór okien jest już za nami, przychodzi pora na ich zamontowanie. Jest to powierzane specjalnej grupie, która zna się bardzo dobrze na tym, co robi.

 

Montaż okien

Okna są jednym z najważniejszych elementów domu lub mieszkania. Ich wymiana lub wstawienie nie jest łatwą sprawą, dlatego najlepiej jeżeli powierzymy go fachowcom. Montaż okien jest bardzo ważną sprawą. Musi być wykonany solidnie i prawidłowo. Od niego zależy, czy okno będzie chroniło zimnem i czy będzie szczelne. W końcu jednym z najważniejszych parametrów przy wyborze okien jest izolacja termiczna. Jeżeli okna zostaną zamontowane nieprawidłowo, wtedy może okazać się, parametry mówiące o termoizolacji nie będą funkcjonować w 100% efektywnie.

ciepły montaż okien

 

Ciepły montaż okien

Ciepły montaż to metoda montażu okien, który zapewnia efektywne funkcjonowanie ich termoizolacyjnych parametrów. Obecnie jest to najpopularniejszy sposób montażu okien, a stary typ tzw. montaż na piankę powoli odchodzi do historii. Montaż na piankę stosował tylko jedną warstwę uszczelnienia. W przypadku ciepłego montażu mamy do czynienia aż z trzema warstwami, a każda z nich pełni inną funkcję.

  • zewnętrzna warstwa – zabezpiecza przed przenikaniem wilgoci do wewnątrz, a także chroni przed wiatrem i promieniowaniem UV
  • środkowa warstwa – pianka jest izolatorem termicznym oraz akustycznym, musi szczelnie wypełniać przestrzeń między oknem a murem
  • wewnętrzna warstwa paroszczelna – blokuje przenikanie pary wodnej oraz wilgoci do warstwy środkowej

 

Jakie są zalety ciepłego montażu?

Największą zaletą stosowania metody ciepłego montażu okien jest ochrona przed stratami ciepła. Wybierając okna, które mają bardzo dobre parametry termoizolacyjne, musimy mieć również na uwadze ich prawidłowy montaż. Pozwoli to, na zmniejszenie rachunków ogrzewania przy oknach energooszczędnych. Montaż w technologii warstwowej chroni budynek przed wilgocią i pleśnią.

Zamontowanie okien za pomocą tej metody będzie również droższe od standardowego montażu. Jest to spowodowane koniecznością używania taśm paroizolacyjnych oraz paroprzepuszczalnych do zewnętrznych oraz wewnętrznych warstw. Dodatkowo wykonanie ciepłego montażu trwa dłużej, a także potrzebne są odpowiednie kompetencje.

Dofinansowanie na wymianę okien

Obecnie w Polsce trwają różne programy rządowe. Jednym z nich jest Program Czyste Powietrze, który mają na celu wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowe. Program umożliwia również uzyskanie dotacji na przeprowadzenie różnych prac termomodernizacyjnych. Obejmuje to również inwestycję w okna. Warto więc zapoznać się z panującymi obecnie warunkami na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/.