Facebook
logo
Salon w Jaśle oraz Krośnie
Masz pytanie? Zadzwoń!

Jakie są rodzaje bram garażowych?

24 Listopada 2022

zdjęcie_45

Bramy garażowe są produktami, które kupujemy na dłuższy okres, a nie po to, żeby wymieniać je co roku. Dlatego musimy zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów została wykonana dana brama garażowa, ponieważ nie chcemy kupić czegoś, co zaraz wymienimy. Jednak jakie produkty tego typu wybrać? Czym się one różnią? Jakie są zalety poszczególnych produktów? Czym charakteryzuje się montaż bramy garażowej. Przedstawiamy Wam odpowiedzi w poniższym artykule.

 

Rodzaje bram garażowych

Na początek zacznijmy od rodzajów bram garażowych. Istnieją 3 rodzaje bram garażowych, a dokładniej: bramy segmentowe, bramy rolowane, a także bramy uchylne.

- Bramy segmentowe

Bramy garażowe segmentowe są bardzo solidne, szczelne i wytrzymałe. Konstrukcja bramy segmentowej składa się z połączonych zawiasami poziomych segmentów, które wprawione w ruch przesuwają się po prowadnicach, tym samym przemieszczając się np. poziomo pod sufit.

- Bramy rolowane

Rolowane bramy garażowe działają podobnie jak rolety okienne. Są zbudowane z połączonych ze sobą poziomych lameli – na tyle wąskich, że możliwe jest zwijanie bramy. Rolka chowa się w kasecie, która może być montowana natynkowo lub podtynkowo, wewnątrz i na zewnątrz garażu. Świetnie sprawdzają się w przypadku mniejszych garaży.

- Brama uchylna

Brama garażowa uchylna charakteryzuje się prostą konstrukcją – jest zbudowana z jednego skrzydła i otwiera się ruchem wahadłowym w górę. Jest to rozwiązanie, które ma już swoje lata, jednak jest ciągle używane, a także praktyczne. Takie bramy są wykonane głównie z aluminium, ze stali albo innych materiałów. Taka brama uchylna garażowa jest montowana na specjalnych prowadnicach umieszczonych pod stropem, a więc po otwarciu chowa się we wnętrzu garażu.

 

Samodzielny montaż bramy garażowej - czy jest trudny?

Teraz gdy już wiemy, jak działa każda brama, pojawia się kolejne pytanie, a mianowicie - jak przebiega montaż takiej bramy? Na pewno nie jest to proste, a przy popełnieniu błędu może dojść nawet do jej uszkodzenia. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy wykonają odpowiednie pomiary, dobiorą typ bramy, a także zajmą się jej montażem. Najlepiej, jeżeli będzie to wykwalifikowana ekipa monterska, autoryzowana przez producenta bramy. Razem z zakupem bramy garażowej zazwyczaj jest tak, że decydujemy się na pomoc ekipy, która wszystkim się zajmie. Natomiast gdy faktycznie chcemy samodzielnie zamontować bramę garażową, po zaznajomieniu się ze wszystkim, pojawiają się pytania: jak to zrobić?

 

Jak zamontować bramę garażową?

Za przykład weźmiemy tutaj nowoczesną segmentową bramę garażową. Musimy sprawdzić, czy brama, którą chcemy zakupić, w ogóle nam się zmieści do naszego garażu. Bardzo ważne są tutaj dokładne pomiary. Przy ich wykonywaniu musimy brać np. pod uwagę poziom posadzki. Kolejna istotna rzecz to samo wykończenie oraz elementy naszego garażu. Żeby zamontować bramę, garaż musi mieć dwa elementy: nadproże (do zamontowanie górnej części prowadzenia bramy wraz z napędem) oraz węgarki (boczne przestrzenie od krawędzi otworu wjazdowego do ścian garażu), gdzie montuje się kątowniki oraz prowadnice. Te dwa elementy muszą tworzyć prostą, jedną płaszczyznę. Jeżeli tego nie zapewnimy, będzie to miało wpływ na trwałość i funkcjonalność bramy, a zarazem na tym, że ciężko będzie odpowiednio ustawić ościeżnicę.

Tak więc montaż bramy garażowej w dużej mierze opiera się na odpowiednim przygotowaniu garażu. Ważna jest sama konstrukcja, odpowiednia posadzka, zadbanie o instalacje pod napędy automatyczne, wykończenie ścian. Wiele z tych rzeczy jest już planowane przed samym montażem bramy garażowej. Później, gdy zamówimy już bramę i zostanie dostarczona, należy sprawdzić, czy doszła w całości, a wszystkie części razem z nią. Gdy już wszystko mamy przygotowane, składamy według instrukcji dołączonej z bramą.

 

Producenci bram garażowych

Na rynku producentów bram garażowych jest mnóstwo. W ofercie OKNOWER oferujemy Państwu bramy solidnych firm z doświadczeniem i cieszących się wielką popularnością. Są to Wiśniowski i DAKO. Posiadają szeroki asortyment jakościowych i solidnych produktów. Nierzadko trudno jest się zdecydować na konkretny typ bramy. Warto więc uzyskać porad u specjalistów. Zapraszamy do nas - pomożemy w wyborze, a także przeprowadzimy cały proces montażu bramy. Jako autoryzowany sprzedawca DAKO znamy się na rzeczy.